Czy w domach o charakterze jednorodzinnym niezbędny jest montaż ochronnika przepięciowego? W jaki sposób zadbać o instalację elektryczną w mieszkaniu?

Ochronnik przepięciowy nazywany jest także ogranicznikiem przepięć. Uprzednio urządzenie to nazywane było odgromnikiem. Jego rolą jest zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed skutkami przepięcia. Przepięcia te być efektem uderzenia pioruna w naziemną instalację elektryczną. W efekcie przepięcia zniszczone zostają urządzenia elektryczne. Urządzeń tych jeszcze nie tak dawno nie montowano w budynkach mieszkalnych, obecnie to się zmienia.
Ochronnik przepięciowy nie należy do tanich. Jednak aktualne przepisy, istniejące już co najmniej od dziesięciu lat, zobowiązują właścicieli nowo wznoszonych domów do jego zamontowania.

Czy zaintrygowałyby Cię bonusy na wybrany temat? Zachęcamy do przeglądnięcia nowego tekstu. W nim zaznajomisz się z wszystkimi wiadomościami.

Ochronnik przepięciowy ma nas ochronić, a konkretnie używane w naszym domu urządzenia elektryczne podłączone do sieci przed konsekwencjami pojawienia się w niej przepięcia. Mimo że nie są to urządzenia tanie, to jednak konieczność ich umieszczenia w domu może być naprawdę korzystny. Sprzęt AGD i RTV nie kosztuje mało, nie jesteśmy przyzwyczajeni do ubezpieczania swoich mieszkań i domów, może więc rozsądniej zainwestować pieniądze w zakup ochronnika przepięciowego niż wymieniać urządzenia AGD i sprzęt RTV.
Instalacja elektryczna


Ochronniki przepięciowe wytwarzane są w kilku klasach.

Zainteresował Cię nasz tekst? Jeśli tak, to bez wahania przekonaj się, co znajdziesz w ofercie (https://santec.pl/), która odnosi się do tej samej tematyki.

W przeważającej większości przypadków w domach jednorodzinnych wskazane jest stosowanie ochronników , które należą do klasy B lub C. Zapewnią one wysokie bezpieczeństwo nawet podczas ogromnej burzy z piorunami. Do montażu ochronników przepięciowych (zobacz tutaj) służą specjalne rozdzielnice. Jednym z najbardziej istotnych elementów ochronnika jest waristor. To za jego sprawą ma miejsce spłyniecie prądu do ziemi. Urządzenie, które zdecydujemy się zamontować w swoim domu musi być przynajmniej raz do roku poddane przeglądowi technicznemu.


Więcej tekstów

W jaki sposób dobrze rozplanować instalację elektryczną

instalacja elektryczna
Stosownie rozmieszczona i wykonana instalacja elektryczna wewnątrz budynku zapewni sprawne korzystanie ze sztucznego oświetlenia oraz innych urządzeń zasilanych prądem. W przypadku domu jednorodzinnego sporządzenie projektu instalacji elektrycznej nie jest wymagane, lecz bywa bardzo przydatny. Projekt musi być rozważnie przygotowany, w celu by nie narażać inwestora na niespodziewane sytuacje w trakcie wykonywanych robót.


Przepięcia, które mogą się zdarzyć naprawdę szkodzą nie tylko urządzeniom elektrycznym, które wykorzystywane są w naszych domach, ale przede wszystkim urządzeniom elektronicznym, czyli głównie naszym pecetom. Niezależnie od ich przyczyny mogą wyrządzić nam bardzo wiele szkód. Dzisiaj montaż ochronników wymuszają na nas obecne przepisy prawa, ale opłaca się je zamontować również w domach, które są już użytkowane. Bez wątpienia opłaca się przeznaczyć pieniądze na to urządzenie.
2020/02/13