W jaki sposób rozliczać się za wynajęcie mieszkania? Dowiedz się jakie masz możliwości oraz o czym powinieneś wiedzieć?

Wynajmujesz swoje lokum i chcesz to robić zgodnie z prawem? W tym celu musisz podpisać kontrakt z najemcą, a później rozliczyć od tej kwoty należny podatek. Czy jesteś pewien w jaki sposób to zrobić? Czy dowiedziałeś się już jakie masz możliwości?

Mieszkanie do wynajęcia
Jest wiele możliwości rozliczenia podatku za najem (dodatkowe informacje na stronie internetowej). Możesz na przykład rozliczyć podatek na zasadach ogólnych. Robimy to korzystając ze skali podatkowej, 18 albo 32% wszystkich przychodów, jeżeli dodajemy przychody z najmu do reszty z innych źródeł. Dla kogo oraz w jakiej sytuacji jest to opłacalne? Przykładowo wtedy, kiedy sporo gotówki zainwestujemy w najmowany dom (przeprowadzony wcześniej remont), gdyż wydatki tego typu będziemy mogli wliczyć w koszty, a przez to obniżyć dochód. Jak wybierzemy ryczał, to musimy złożyć własnoręcznie podpisane oświadczenie o dokonaniu wyboru tej formy opodatkowania.

Składamy ją naczelnikowi odpowiedniego urzędu skarbowego, ale nie później aniżeli 20 stycznia lub 20 dnia miesiąca będącego po czasie, gdy osiągnęliśmy pierwszy dochód z wynajęcia mieszania.

Jeśli planujesz zobaczyć coś niezwykle interesującego, spójrz na witrynę (https://bolix.pl/pl/systemy/7/ocieplenie-fundamentow) tej spółki, odnajdziesz tam dużo bardzo niedrogich ofert.

Można też go złożyć do końca roku, gdy pierwszy przychód mieliśmy w grudniu. Nie spóźniajmy się, gdyż w innym wypadku spowoduje to utratę prawa wyboru oraz konieczność odprowadzania podatku według skali. Jeżeli się spóźnimy, to na tą formę podatku będziemy mogli przejść dopiero w następnym roku. Co ważne, przedłożone w obecnym roku oświadczenie o chęci wyboru ryczałtu ma odniesienie także do lat następnych.


Więcej tekstów

Nieporównywalne z żadnymi innymi warunki wynajmu sal, jakie zaproponować może Gdańsk

Decydując się obecnie na korzystne cenowo oferty, jakie zapewnić może m.in. centrum konferencyjne Gdańsk próbuje dostosować do wymogów każdego. Spotkania biznesowe, wykłady i uroczyste kolacje branżowe – często połączone z firmowymi imprezami wymagają zazwyczaj przestrzeni, którą z pewnością nasze centrum zapewni. Nieduży koszt wynajmu dodatkowo motywuje potrzebujących eleganckiego miejsca do zajęcia na jeden czy parę wieczorów sali, tak szeroko oferowanej przez osoby mające przyjemność w niej wcześniej gościć.

Wnętrze mieszkania
Jeśli wynajmowane mieszkanie przynależy do majątku wspólnego, to mąż (poradnia małżeńska wrocław) i żona mają prawo wybrania, czy będą się rozliczać z podatku po równo, czy może jedno z nich w całości. Warunkiem wyboru opcji płacenia podatku tylko przez jednego z partnerów jest złożenie oświadczenia, które co istotne musi być podpisane przez dwóch małżonków w odpowiednim US, nie później niż do do 20 stycznia.

Może to być też termin pierwszej opłaty ryczałtu w przypadku początku najmu w trakcie roku, lub 20 dnia miesiąca następującego po tym, kiedy wpłynął na konto pierwszy w roku przychód z najmu. Co ważne, tego typu pismo będzie miało ważność jedynie w danym roku podatkowym, tak więc w kolejnym musimy je ponowić. Najlepiej liczyć należny podatek specjalnym kalkulatorem, jak podatek za wynajem kalkulator (wzory umów najmu
2019/12/11