Opóźniony lot, prawa konsumenta a zwrot pieniędzy - co należy wiedzieć na ten temat?

Na upragnione wakacje w ciepłych krajach oczekujemy z reguły cały rok. Najczęściej do tych miejsc lecimy samolotem. Przygotowani na podróż, jedziemy się na lotnisko. I tu pojawia się problem - wycofano nasz lot. Co wtedy? Jako klienci możemy bez problemu złożyć pismo z reklamacją, która zagwarantuje nam zwrot środków. Istnieje parę przypadków, kiedy należy nam się rekompensata.
samolot
W sytuacji opóźnienia lotu spedytor musi dostarczyć posiłki oraz napoje swoim pasażerom. Z pewnością musi to uczynić proporcjonalnie do czasu oczekiwania na najbliższy przelot. Jeśli z różnych przesłanek lot odbędzie się kolejnego dnia, firma musi zapewnić nocleg np. w hotelu. Natomiast w przypadku opóźnienia powyżej pięciu godzin klient może zrezygnować z lotu i zażądać zwrotu pieniędzy za kurs. Trzeba pamiętać, iż reklamacja uwzględnia też sytuację, kiedy to samolot został anulowany. Wówczas linie lotnicze muszą w ciągu siedmiu dni zwrócić pieniądze za lot. Również dostaniemy swoje pieniądze, jeśli nie będziemy poinformowani o odwołanym locie lub nie uzyskaliśmy żadnej innej opcji. Prawo wspomina o okolicznościach, w których linie lotnicze nie wpuszczą pasażera na pokład.ten link rehabilitacja dzieci kraków rehabilitacja dzieci krakówZdarza się to z reguły, gdy ilość sprzedanych biletów jest wyższa niż ilość miejsc w samolocie (odszkodowanie za opóźniony lot). Tutaj należy nam się odszkodowanie zależne od długości lotu. Poza tym, jak wspomniano uprzednio jeżeli przytrafi się opóźniony lot odszkodowanie niewątpliwie będzie wypłacone.

W Europie duże firmy lotnicze doskonale wiedzą, że przepisy prawne (M. Musiał - kancelaria adwokacka częstochowa) nakładają na nie obowiązki wobec klientów. Nie chcą też zaryzykować utraty dobrej renomy, na jaką pracowali przez lata. Jeśli zdarzają się roszczenia, takie linie bez większych trudności wypłacają klientom pieniądze w dość szybkim czasie. Standardem są pisemne przeprosiny oraz rekompensata w postaci darmowego lotu czy dużego upustu. Taka postawa firm jest potwierdzeniem, iż dobra renoma jest cenniejsza niż minimalne dodatkowe koszty ze strony linii lotniczych. W Polsce jest różnie. Okres, w jakim oczekuje się na zamknięcie sprawy to średnio parę dni, czasami nawet klika tygodni w zależności od przypadku. Niestety zdarza się, że firma nie akceptuje naszego roszczenia. Zostaje wtedy droga sądowa. Prawo mówi o rozporządzeniu UE, która omawia wszystkie przypadki odszkodowań, które muszą wypłacać linie lotnicze (prawa pasażera).


Więcej tekstów

Jakimi sposobami zmusić dłużnika do zwrotu długu

prawo
Niekiedy w naszej firmie zdarzają się chwile w których jesteśmy zmuszeni zaczerpnąć pomocy prawnej. Okazuje się, że prawo uchodzi za wyjątkowo niełatwą zagadkę, z którą niełatwo sobie dać radę.
2021/05/22