Jak wybudować ekonomiczny dom?

Kto z nas nie śni o własnym domu? Lecz posiadanie go nie jest wcale tak łatwą sprawą. Najważniejszym i decydującym elementem są względy finansowe. Kiedy jednak uda nam się już pozbierać dostateczną sumę na budowę czy kupno, także wybrać ten jeden jedyny przeglądając różne projekty domów parterowych, to warto zastanowić się nad rozwiązaniami wspomagającymi nam w trakcie już korzystania nie wyrzucać pieniędzy w błoto.

Każdy, poszukujący koncepcji na swój wyśniony projekt domu, natknie się na coś dla siebie.

Ekonomiczny dom jest na pewno zachęcającym rozwiązaniem dla tych najbardziej gospodarczych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego budynku jest wybudowany przed dwoma laty przez rodzinę Koln dom w Północnej Nadrenii. Jego potrzeby na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. Metodą do uzyskania takiego rezultatu jest zestawienie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z zastosowaniem energii odnawialnej. Jako energie odnawialną zastosowano zestawienie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. zastosowanie to zapewniło domownikom gorącą wodę, a także centralne ogrzewanie oraz w upalne dni chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej będącej poza domem.

Niektórzy z nas decyduje się na kupno już wybudowanego domu. Aby nie kupować „kota w worku” powstał dokument określający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w podczas roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, mówi nam o ilości energii zużytej do ogrzewania, uwzględniając nie tylko stan techniczny instalacji, a także rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) i ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie gorącej wody użytkowej. Mając w dłoni taki dokument, należy skupić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość budynku.

Pozostając przy temacie oszczędności energii musimy pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja czyli system wentylacji nawiewno – wywiewnej mający zawierający odzysku ciepła. Jego zadaniem jest podejmowanie zimnego powietrza z zewnątrz i zagrzanie go ciepłem powietrza zabieranego z pomieszczenia. Konstrukcja rekuperatora nie pozwala na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. Zastosowanie tego rodzaju systemu w domu to kompromis pomiędzy oszczędnością energii, a odpowiednią wentylacją budynku.

Jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to należy również wiedzieć jak ją prawidłowo wykorzystać – na przykład na ogrzewanie. Jednym ze sposobów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Rzecz jasna powinno być prawidłowo wykonane – w przeciwnym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą odpowiedniego rezultatu. Najlepiej pracę zlecić obeznanemu monterowi. Wzięcie sprawy w swoje dłonie może tylko przysporzyć kłopotów oraz narazić nas na wielkie koszta. Podstawą takiego rodzaju ogrzewania jest odpowiednie ułożenie rur wielowarstwowych. Ich odległość między sobą nie może być zbyt duża (100-300mm), ponieważ wtedy w domu będzie chłód. Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W strefach okiennych należy zagęścić ilość rur, gdyż są tam większe utraty takie ogrzewanie trzeba szczegółowo zapoznać się z wszystkimi zagadnieniami, ponieważ prawidłowo zrobione zapewni nam domowe ciepło na długie lata.

budowa tarasu
Zabezpieczenie naszego domu przed utratą ciepła jest ważne, jednak nie najważniejsze. Dużo bardziej ważne jest uchronienie go przed wizytą niechcianych gości. Pierwszą barierą na jaką musi trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju mamy możliwość rozmawiać (system simplex i duplex), a także widzieć naszego gościa (videodomofon). Dzięki unifonu czyli części znajdującej się w domu, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także skontrolować czy zostały one zamknięte.

Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć trochę chronieni możemy się oddać znacznie milszym czynnościom. Dekorowanie ścian sprawi nam dużo satysfakcji, a przy tym utworzy niesamowity efekt. Z pewnością przydatny okaże się program do projektowania wnętrz tutaj więcej. Bardzo duży wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury umożliwia dobrać nam fototapetę odpowiednią do naszego wnętrza. Mamy także możliwość zrobienia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy patrzeć każdego dnia na nasze najpiękniejsze zdjzdjęcie (sprawdź to)ślubu. Może to być także sfotografowana jakaś przepiękna roślina z naszego ogrodu.

Na fototapetę doskonale nada się datura. Jej olbrzymie kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał sposobność ją widzieć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. Aby móc w pełni radować się ich pięknem, należy poznać tajniki jej uprawy i naprawdę poświęcić na to odrobinę czasu. Należy również nie zapominać, że ta piękność jest trująca, dlatego trzeba zwracać uwagę na nasze dzieci i domowe zwierzątka. Kwiaty te z pewnością będą się odpowiednio komponować z pielęgnowanym i przystrzyżonym trawnikiem. Aby jednak radował nasze oko, o trawnik warto właściwie zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które wykonuje się często. Nie należy również zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko właściwie pielęgnowany, gęsty i wyrównany może spełnić rolę placu zabaw dla naszych pociech. Nie tak kłopotliwe, a tak samo piękne są róże, które z pewnością będą pasować do każdego ogrodu.

Aby mieć pewność, że nasze dzieci bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, warto mieć je na oku. Jeśli akurat nie mamy ochoty być na słońcu schronienie da nam altana ogrodowa. Jest bardzo interesującym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może przybierać dowolną formę i kształt. Altany wykonuje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku często pełnią funkcje domku letniskowego pod miastem na działce. Innym sposobem na trochę cienia są drzewa owocowe. Nie tylko dają owoce, to jeszcze chronią przed słońcem.

Gdy jednak aura nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z zielenią, warte polecenia może być drzewko bonsai. Warto jednak nabyć (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować śliczny, będziemy mieć prawdziwy powód do dumy. tutaj więcej


Więcej tekstów

Gorący temat ogrzewania. Instalacje grzewcze mieszkań – czy to rozwiązanie ekologiczne?

gruntowe pompy ciepła
Bardzo wiele osób szuka najrozsądniejszego rozwiązania problemu grzania mieszkania, które naprawdę będzie idealne pod względem kosztów montażu głównej instalacji, kosztów użytkowania i bezobsługowości itp. Czy ogrzewanie pompą ciepła wpisuje się w jedno z optymalnych rozwiązań?
Na podstawie danych z: projektoskop.pl
Admin: S.S.
2019/03/08