Czym się charakteryzują pompy ciepła? Co o nich wiemy? Czy pompa ciepła zasilana z gruntu to trafiony pomysł?

Pompę ciepła stosuje się, by ogrzać dom ciepłem pobieranym z gruntu, powietrza lub zbiorników wodnych. Stosowanie pompy ciepła jest ekonomicznie uzasadnione, ponieważ napędzana energią elektryczną zazwyczaj jest bardziej oszczędna niż grzejniki elektryczne. Ponadto, jest bardzo nowoczesna, działanie jest w pełni automatyczne, nie wymaga innych wspomagaczy, typu paliwo, nie produkuje więc spalin. W tym wpisie skupimy się na jednym typie pomp - pompy ciepła gruntowe.

Tego rodzaju pompa odbiera energię z gruntu, lecz niezbędna jest do tego określona instalacja. Wymiennik poziomy wykonuje się z elastycznej rury, który trzeba ułożyć w gruncie w jednej lub [klimatyzacja warszawa] dwóch płaszczyznach. Jesteśmy w stanie również ułożyć w spiralę. By uzyskać jak największą ilość ciepła, powinniśmy schować ją dość głęboko pod powierzchnią terenu. Jednocześnie należy wiedzieć, iż ze względu na koszty robi się to na głębokości trochę większej niż strefa przemarzania. Tego typu strefa ma od 0,8 do 1,4 metra. Ilość ciepła, jakie pobieramy z gruntu tak naprawdę zależy najbardziej od wilgotności gleby.

Więcej tekstów

O jakich rzeczach należy pamiętać podczas podpisywania dokumentów na roboty budowlane?

na placu budowy
Podpisując umowę na roboty budowlane należy pamiętać o podstawowych aktach prawnych, jakie będą dla obu stron gwarancją poczucia bezpieczeństwa w wypadku jakichkolwiek uchybień. Umowa na roboty budowlane powinna zawierać w sobie paragrafy, bez których istnieje niebezpieczeństwo utraty zainwestowanego majątku lub też wysokich kar pieniężnych. Do podstawowych części, jakie muszą pojawić się w zapisie należy określenie rodzaju prawnego takiego dokumentu. Konieczne jest zapisanie w tym miejscu, że dokument odnosi się do jakiegoś skutku prac budowlanych, a nie tylko do budowania ze starannością.


dom
Dlaczego tak się dzieje? Gęstość strumienia ciepła w gruncie gliniastym to ponad 30 W/m2, natomiast w piaszczystym tylko 10 W/m2. Stąd też najbardziej odpowiedni efekt energetyczny osiągniesz, gdy ustawisz rurę wymiennika na dnie zbiornika wodnego.

Wejdź do tego serwisu i kontynuuj poznawanie (https://www.mtproject.pl/) zajmujących wpisów. Mamy ich tam sporo i wszystkie przygotowaliśmy z myślą o Tobie.

Jednakowoż, z powodu mniejszej ilości koniecznego miejsca i bardziej znaczną skuteczność, lepsze od poziomych będą wymienniki w kształcie pionowych sond, czyli rur umieszczonych w odwiertach. Wiadomo, ta inwestycja jest droższa, lecz będzie opłacalna na działkach o dosyć niskim poziomie wód gruntowych.

W tych miejscach na przykład wymiennik poziomy powinien mieć faktycznie bardzo dużą powierzchnię. Z 1 kW mocy grzewczej możemy uzyskać już z około dwudziestu metrów odwiertu, co więcej, jesteśmy w stanie ich wykonać kilka, w tym celu trzeba je oddalić od siebie, chociaż o 5 metrów.

Jak widać, pompy ciepła gruntowe to niezwykle odpowiedni wybór, pamiętajmy jednakże, że najbardziej obiecujące rezultaty oferują, jak zapewnione są najlepsze warunki. Tak więc, jeśli będziemy wybierać pompę cieplną nie zapominajmy sprawdzić wszystkich detali, które mogą mieć wpływ na koszty i efektywność ogrzewania . Czasami coś pięknie wygląda, lecz się nie sprawdza, więc rzeczywiście wszystko musimy podporządkować specyficznym warunkom.
2020/06/23