utwardzanie podstawy

Już na etapie doboru działki budowlanej i planu wypada przemyśleć mnóstwo niezwykle ważnych spraw. Jedną z nich jest poziom wód gruntowych, jaki potrafi w znacznym stopniu utrudnić budowę budynku. Osuszanie terenu stanowi jeden z bardziej wymagających części przygotowania terenu pod konstrukcję. Pierwszych powierzchownych oględzin dokonać powinniśmy na oko. Flora zalegająca na polu daje mnóstwo sugestii na temat głębokości zalegania wód gruntowych.


Trzciny, pałki i sitowie to pewna zapowiedź sfer grząskich. Budując w owej okolicy, nie warto podpiwniczać domu, piwnica budynku byłaby narażona na pewne zatapianie. Sosnowy drzewostan, to z kolei symbol, że parcela jest względnie piaszczysta, a wody gruntowe znajdują się w głębi.
Jednym z najskuteczniejszych asekuracji budynków podpiwniczonych przed wodą i wilgocią jest drenaż opaskowy. Osuszanie terenu można stworzyć przed wznoszeniem domu, co ochroni dół fundamentowy przed podejściem wody.

Bardzo nam przyjemnie, że poświęciłeś swój czas, żeby przejrzeć ten tekst. Jeśli masz chęć na więcej, to kliknij link usługi ziemne i przenieś się do kolejnej witryny.Zagęszczenie gruntu wykonuje się w celu umacniania gruntu budowli i zwiększenia nośności podłoża, dzięki czemu powierzchnia jest utwardzona i stabilna.
Taki sposób wzmocnienia przynosi najlepsze wyniki w płaszczyznach spójnych, w jakich obserwuje się ewidentny przyrost odporności. Gorsze i znacznie mniej trwałe rezultaty zapewnia w podłożach miałkich. W celu zapewnienia wymaganych cech wytrzymałościowych, oraz ze względów ekonomicznych powinno się dopasować bardzo uważnie sprzęt zagęszczający.


Zagęszczenie gruntu spójnego należy wykonać przy pomocy ciężkich walców o działaniu stałym. Wałowanie powinno odbywać się przy maksymalnej wilgoci gruntu. Przy zagęszczaniu gruntów drobnych najlepsze wyniki zapewnia używanie walców wibracyjnych. Wałowanie należy prowadzić z identyczną intensywnością na całkowitej powierzchni. Jeśli jest za bardzo suchy, to powinno się go zwilżyć, a jeśli nazbyt zwilgotniały, odczekać, żeby uległ przesuszeniu.
Zagęszczenie gruntu suchego miałkiego i mającego uziarnienie drobne i równoziarniste, nie powinno być prowadzone, gdyż nie daje pożądanych wyników z powodu kiepskiego wzajemnego blokowania ziaren.
2020/02/24