Technologie zastosowane w energooszczędnym domu

Kto z nas nie marzy o własnym domu? Jednak posiadanie go nie jest wcale tak łatwą rzeczą. Głównym i decydującym elementem są względy finansowe. Kiedy jednak uda nam się już pozbierać dostateczną sumę wybudowanie czy zakup, także wybrać ten jeden jedyny przeglądając różne projekty domów, to warto zastanowić się nad rozwiązaniami wspierającymi nam podczas już użytkowania nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Więcej cennych informacji można znaleźć w portalach budowlanych. Są tam najnowsze projekty sporządzone przez zawodowe biura architektoniczne.


Każdy, poszukujący pomysłu na swój wymarzony projekt domu, znajdzie coś dla siebie. Ekonomiczny dom jest na pewno zachęcającym rozwiązaniem dla tych najbardziej gospodarczych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego budynku jest wybudowany przed dwoma laty przez rodzinę Köln dom w Północnej Nadrenii. Jego potrzeby na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. SposobemKluczem do osiągnięcia takiego rezultatu jest połączenie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z zastosowaniem energii odnawialnej. Jako energie odnawialną użyto połączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. Połączenie to pozwoliło domownikom gorącą wodę, a także centralne ogrzewanie (polecamy: ) oraz w gorące dni chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej będącej poza domem.

Niektórzy z nas decyduje się na kupno już gotowego budynku. By nie kupować „kota w worku” został utworzony dokument stwierdzający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w ciągu roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, mówi nam o ilości energii zużytej do ogrzewania, biorąc pod uwagę nie tylko stan techniczny instalacji, a również rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) i ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie gorącej wody użytkowej. Posiadając w ręku taki paszport, należy zwrócić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość budynku. Będąc przy temacie oszczędności energii trzeba pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja czyli system wentylacji nawiewno – wywiewnej posiadający zawierający odzysku ciepła. Jego zadaniem jest pobieranie chłodnego powietrza z zewnątrz i ogrzewanie go ciepłem powietrza usuwanego z pokoju. Budowa (materiały przekładkowe) rekuperatora nie zezwala na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. wykorzystanie tego rodzaju systemu i odpowiednie instalacje elektryczne Kraków w domu to kompromis ugoda oszczędnością energii, a odpowiednią wentylacją domu.

drewniany dom
jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to trzeba także wiedzieć jak ją prawidłowo spożytkować – na przykład na ogrzewanie. Jednym z rodzajów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Rzecz jasna musi być prawidłowo wykonane – w innym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą właściwego efektu. Najlepiej wykonanie zlecić doświadczonemu instalatorowi. Wzięcie sprawy w własne dłonie może tylko przysporzyć problemów i narazić nas na wielkie koszta. Bazą tego rodzaju ogrzewania jest właściwe ułożenie rur wielowarstwowych. Ich położenie pomiędzy sobą nie może być zbyt duża (100-300mm), ponieważ wtedy w domu zapanuje chłód. Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W okolicach okiennych należy zagęścić ilość rur, poniważ panują tam większe straty takie ogrzewanie warto wnikliwie zapoznać się z wszelkimi zagadnieniami, ponieważ odpowiednio zrobione zapewni nam domowe ciepło na wiele lat.

Zabezpieczenie naszego domu przed utratą ciepła jest istotne, lecz nie najważniejsze. O wiele bardziej ważne jest zabezpieczenie go przed wizytą niechcianych wizytatorów. Pierwszą przeszkodą na jaką powinien trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju możemy rozmawiać (system simplex i duplex), a nawet widzieć naszego gościa (videodomofon). Za pomocą unifonu czyli części mieszczącej się w budynku, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także skontrolować czy zostały one zamknięte. Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć ciut bezpieczni możemy się oddać bardziej milszym rzeczom. Dekorowanie ścian sprawi nam dużo radości, a przy tym utworzy niepowtarzalny efekt. Na pewno przydatne okażą się fototapety. Bardzo szeroki wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury pozwoli dobrać nam fototapetę idealnie do naszego mieszkania. Mamy również możliwość zrobienia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy spoglądać codziennie na nasze najpiękniejsze zdjęcie ze ślubu. Może to być również sfotografowana jakaś cudowna roślinzdjęcie (więcej w serwisie)ego ogrodu.


Na fototapetę doskonale nada się natura. Jej olbrzymie kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał możliwość ją zobaczyć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. By móc w pełni radować się ich pięknem, trzeba poznać tajemnice jej hodowli i naprawdę poświęcić na to odrobinę czasu. Trzeba też nie zapominać, że ta piękność jest trująca, dlatego musimy uważać na nasze pociechy i domowe zwierzątka. Kwiaty te na pewno będą się właściwie komponować z zadbanym i przystrzyżonym trawnikiem. Aby jednak cieszył nasze oko, o trawnik należy właściwie zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które wykonuje się często. Nie należy również zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko odpowiednio zadbany, gęsty i równy może pełnić rolę placu zabaw dla naszych pociech.

Aby być pewnym, że nasze pociechy bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, trzeba mieć je na oku. Jeśli akurat nie nie chcemy przebywać na słońcu schronienie da nam altana ogrodowa. Jest bardzo interesującym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może mieć dowolną formę i kształt. Altany buduje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku notorycznie pełnią funkcje domku letniskowego pod miastem na działce.Gdy jednak aura nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z otoczeniem, warte polecenia może być drzewko bonsai. Warto jednak nabyć (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować śliczny, będziemy mieć prawdziwy powód do dumy.
2021/03/06