Zakup klimatyzacji - w jaki sposób zaoszczędzić?

Klimatyzacja już dłuższy czas temu przestała kojarzyć się z bogactwem, aktualnie montaż takiego sprzętu jest niezwykle opłacalnym i niedrogim procesem. Powinno się jednak wiedzieć o paru elementarnych zasadach. Urządzenia klimatyzacyjne, mimo swojej prostoty konstrukcji, wymagają profesjonalnego montażu. Po zakupie urządzenia warto więc spytać pracownika, czy oferuje także usługi instalacyjne.
Nierzadko zdarza się bowiem, że sprzedawca za niewielką opłatą jest w stanie udzielić pomocy w montażu urządzenia. Montaż klimatyzatorów dla wyspecjalizowanej ekipy jest zadaniem bardzo łatwym i przy tym nie zabiera dużo czasu. Nie powinno się dokonywać montażu urządzenia na własną rękę, urządzenie może bowiem ulec uszkodzeniu i do tego stracić gwarancję. W zależności od typu wybranego sprzętu, urządzenie montuje się albo w oknie, albo przymocowuje się do ściany obiektu mieszkalnego. Tego typu klimatyzator może szpecić fasadę budynku, dobrze więc przemyśleć właściwe miejsce do zamontowania urządzenia.

Na czym można zaoszczędzić?

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla klienta nabywającego klimatyzator - zobaczysz tu -, jest instalacja klimatyzatora przez sprzedawcę. Ustawodawca przewidział bowiem ośmioprocentowy podatek Vat na kupno i instalację klimatyzatora. Usługa montażu, zlecona w zewnętrznej firmie, jest również obciążona ośmioprocentowym podatkiem Vat na montaż klimatyzatora. Różnica jest jednak taka, że przy kupnie samego klimatyzatora >>> montaż klimatyzatora przenośnego, trzeba zapłacić standardowy, dwudziestotrzyprocentowy podatek Vat. Przy kosztach rzędu kilku tysięcy złotych różnica w cenie może być bardzo znacząca.

W jaki sposób zminimalizować koszty eksploatacji?

Więcej tekstów

O jakim salonie marzą panowie i dlaczego najczęściej pozostaje on w sferze marzeń zwykłych obywateli

inteligentny dom
Współczesna inżynieria oferuje teraz mnóstwo rozwiązań, które można z powodzeniem zaimplementować w każdym domowym zaciszu. I tak dla przykładu, kino kiedyś kojarzyło się przede wszystkim z pomieszczeniem bez okien, gdzie spragnieni rozrywek młodzi i starsi reprezentanci społeczeństwa przychodzili, żeby co nieco się zrelaksować. A dzisiaj, czyli w XXI wieku słowo kino zaczęło pojawiać się również w sformułowaniach np. typu kino domowe.


Przed zainstalowaniem klimatyzatora, warto sprawdzić szczelność dachu i otworów okiennych w obiekcie, gdzie sprzęt będzie docelowo zainstalowany. Opłaty za prąd będą bowiem dużo mniejsze, gdy sprzęt będzie funkcjonował w szczelnych budynkach. W tym przypadku wymiana płynu chłodzącego będzie również mogła się odbywać z mniejszą częstotliwością. Różnicę w cenie eksploatacji można poczuć prawie od razu. Jak więc można zauważyć – urządzenia klimatyzacyjne stają się opłacalną inwestycją dopiero po poniesieniu pewnych potrzebnych kosztów. Koszty takie mogą w pierwszej chwili wyglądać na bardzo wysokie, jednak to bardzo niewiele w stosunku do tego, ile pieniędzy traci się jeśli urządzenie pracuje niewłaściwie.
Admin: Rufus
2020/08/11