Naucz się myśleć ekologicznie.

Globalne ocieplenie to temat, który od wielu lat jest bardzo popularny. Jednym spędza sen z oczu, dla innych za to jest zwykłą mrzonką. Jedno jest pewne - potrafi dzielić ludzi i być powodem nie tylko debat ale również szczeniackich kłótni. Ekolodzy utrzymują, że wzrost temperatury na globie jest wywołany działaniem człowieka, natomiast szanowani naukowcy mówią, że okresowe zmiany klimatu towarzyszą nam od początku dziejów i nie ma dowodów na to, że człowiek może wpływać na globalny klimat. Nieważne, czy wierzymy jednym czy drugim, dbanie o nasze wspólne dobro powinno być naszą powinnością, jeżeli nie chcemy aby przyszłe pokolenia wychowywały się i żyły na wielkim wysypisku śmieci.

Kolektory słoneczne
Jednym ze sposobów dbania o środowisko jest korzystanie z tzw. alternatywnych źródeł energii. Przykładem są kolektory słoneczne, które ze względu na coraz niższe ceny zyskują coraz większą popularność. Ciągle udoskonalana technologia produkcji paneli oraz nowe materiały stosowane do ich budowy sprawiają, że energia słoneczna staje się osiągalna dla coraz większej grupy ludzi. Jest to jednak nadal spora inwestycja, która zwraca się po kilkunastu latach.

Innym ciekawym sposobem na ograniczenie ilości produkowanych odpadów są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Decydując się na takie urządzenie uniezależniamy się od zewnętrznej kanalizacji co może korzystnie wpłynąć na cenę budowy domu. Stare polskie przysłowie „Chcesz mieć coś zrobione dobrze - zrób to sam” możemy również odnieść do tej dziedziny życia...

Aby nasz dom był ekologiczny powinniśmy go także wyposażyć w separatory tłuszczu używane do oddzielania substancji tłuszczowych zawartych w ściekach pochodzących np. z kuchni i separatory węglowodorów, przeznaczone do filtrowania wód deszczowych i roztopowych z terenów narażonych skażeniem substancji ropopochodnych.

Bardzo często przeszkadza nam to, że mamy w domu za suche powietrze. Z całą pewnością nie jest to korzystne dla nas. Oczywiście, możesz często wietrzyć dom (hiperłącze do serwisu), lecz czasem i to nie pomaga. Całkiem dobrym rozwiązaniem może być zakupienie uzdatniacza powietrza (sprawdź w tym miejscu). Ich ceny nie są aż tak wysokie, a urządzenia mogą się naprawdę przydać. A na ekologię także źle nie wpływa.

Więcej tekstów

Klimatyzacja pokojowa - pozytywy i negatywy, jakie posiada

klimatyzacja
Słońce oddziałuje pozytywnie na nasze nastawienie do życia , a także wydzielane endorfiny. Razem z przybyciem pierwszych, letnich dni od razu można ujrzeć na ulicach większych miasteczek uśmiechniętych ludzi, którzy posiadają dużo żywiołowości i siły. Na nieszczęście utrzymujące się przez wiele dni żary są w stanie niekorzystanie wpłynąć na nasze nastawienie.


O trosce o ekologię pamiętają też już fabryki oraz przedsiębiorstwa. Korzystają z ekologicznych mechanizmów i rozwiązań. Na bieżąco opracowywane są nowe. Przedsiębiorstwa nieraz zaopatrują się w tzw. wentylatory przemysłowe (Wentylatory przemysłowe AEG).

Wielu ludzi nie przywiązuje dużej wagi do tematu ekologii tłumacząc się brakiem pieniędzy lub czasu. Jednak człowiek odpowiedzialny zawsze powinien patrzeć w przyszłość i przewidywać skutki swoich działań. Jeżeli chcemy uchronić przyszłe pokolenia od klęski ekologicznej to każdego dnia powinniśmy spytać samych siebie w jaki sposób możemy pomóc chronić nasze wspólne dobro - Ziemię...
2022/02/08