Instalacja elektryczna
prąd

Czy w domach o charakterze jednorodzinnym niezbędny jest montaż ochronnika przepięciowego? W jaki sposób zadbać o instalację elektryczną w mieszkaniu?

Ochronnik przepięciowy określany jest także ogranicznikiem przepięć. Uprzednio urządzenie to określane było odgromnikiem. Jego zadaniem jest zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed konsekwencjami przepięcia. Przepięcia te być efektem uderzenia pioruna w naziemną instalację elektryczną. Na skutek przepięcia dochodzi do zniszczenia urządzeń elektrycznych. Urządzeń tych jeszcze do niedawna nie stosowano w budynkach mieszkalnych, aktualnie to się zmienia.
instalacja elektryczna

W jaki sposób dobrze rozplanować instalację elektryczną

Stosownie rozmieszczona i wykonana instalacja elektryczna wewnątrz budynku zapewni sprawne korzystanie ze sztucznego oświetlenia oraz innych urządzeń zasilanych prądem. W przypadku domu jednorodzinnego sporządzenie projektu instalacji elektrycznej nie jest wymagane, lecz bywa bardzo przydatny. Projekt musi być rozważnie przygotowany, w celu by nie narażać inwestora na niespodziewane sytuacje w trakcie wykonywanych robót.