Instalacja elektryczna
instalacja elektryczna

W jaki sposób dobrze rozplanować instalację elektryczną

Stosownie rozmieszczona i wykonana instalacja elektryczna w domu umożliwi sprawne korzystanie ze sztucznego oświetlenia i wszelkich urządzeń zasilanych energią elektryczną. W przypadku domu jednorodzinnego sporządzenie projektu instalacji elektrycznej nie jest obowiązkowe, lecz bywa pomocny. Projekt musi być rozważnie przygotowany, aby nie narażać inwestora na przykre niespodzianki w trakcie wykonywanych robót.
prąd

Czy w domach o charakterze jednorodzinnym niezbędny jest montaż ochronnika przepięciowego? W jaki sposób zadbać o instalację elektryczną w mieszkaniu?

Ochronnik przepięciowy określany jest również ogranicznikiem przepięć. Wcześniej urządzenie to określane było odgromnikiem. Jego rolą jest zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed konsekwencjami przepięcia. Przepięcia te mogą pojawić się na skutek uderzenia pioruna w znajdującą się na ziemie instalację elektryczną. W efekcie przepięcia dochodzi do zniszczenia urządzeń elektrycznych. Urządzeń tych jeszcze do niedawna nie umieszczano w budynkach mieszkalnych, dzisiaj to się zmienia.