Instalacja elektryczna
instalacja elektryczna

W jaki sposób dobrze rozplanować instalację elektryczną

Właściwie zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna w domu umożliwi bezpieczne korzystanie ze sztucznego oświetlenia i wszelkiego typu urządzeń zasilanych prądem. Do potrzeb budowy domu jednorodzinnego wykonanie projektu instalacji elektrycznej nie jest obowiązkowe, ale bywa pomocny. Projekt powinien być przemyślany, w celu by nie narażać się na nerwowe sytuacje podczas realizacji.
prąd

Czy w domach o charakterze jednorodzinnym niezbędny jest montaż ochronnika przepięciowego? W jaki sposób zadbać o instalację elektryczną w mieszkaniu?

Ochronnik przepięciowy określany jest również ogranicznikiem przepięć. Wcześniej urządzenie to określane było odgromnikiem. Jego rolą jest zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed konsekwencjami przepięcia. Przepięcia te mogą pojawić się na skutek uderzenia pioruna w znajdującą się na ziemie instalację elektryczną. W efekcie przepięcia dochodzi do zniszczenia urządzeń elektrycznych. Urządzeń tych jeszcze do niedawna nie umieszczano w budynkach mieszkalnych, dzisiaj to się zmienia.